Strona główna
Porównanie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych: materiały, konstrukcje, wzory

03.07.2024

Porównanie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych: materiały, konstrukcje, wzory

Porównanie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych: materiały, konstrukcje, wzory

Wybór odpowiednich drzwi do domu czy mieszkania może być trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy na rynku dostępne są różnorodne modele, materiały i wzory. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie cechy powinny posiadać drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, aby spełniały nasze oczekiwania. W tym artykule porównamy oba rodzaje drzwi pod kątem materiałów, konstrukcji oraz wzorów, aby ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.

 

Materiały stosowane w produkcji drzwi

 

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne różnią się przede wszystkim materiałami, z których są wykonane. Drzwi zewnętrzne muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy silny wiatr. Dlatego też najczęściej są one produkowane z twardego drewna, takiego jak dąb czy sosna, aluminium lub stali. Drzwi drewniane cechują się naturalnym wyglądem i dobrą izolacją termiczną, natomiast drzwi aluminiowe i stalowe są bardziej odporne na korozję i działanie wilgoci.

 

Drzwi wewnętrzne nie są narażone na takie warunki, dlatego też mogą być wykonane z lżejszych i tańszych materiałów. Najpopularniejsze są drzwi z płyty MDF lub HDF, które są łatwe w obróbce i pozwalają na uzyskanie różnorodnych wzorów. Drzwi te są również często okleinowane fornirem drewnianym, co nadaje im wygląd naturalnego drewna.

 

Konstrukcja drzwi - różnice między drzwiami wewnętrznymi i zewnętrznymi

 

Kolejnym aspektem, który warto porównać, jest konstrukcja drzwi. Drzwi zewnętrzne muszą zapewniać odpowiednią izolację termiczną i akustyczną, a także być wytrzymałe na próby włamania. Dlatego też ich konstrukcja jest bardziej masywna i solidna niż drzwi wewnętrzne. Zwykle składają się one z kilku warstw, takich jak rdzeń termoizolacyjny, warstwa wzmocnienia oraz wykończenie zewnętrzne. Dodatkowo drzwi zewnętrzne są często wyposażone w specjalne zamki antywłamaniowe oraz systemy uszczelnienia.

 

Drzwi wewnętrzne mają za zadanie przede wszystkim oddzielać pomieszczenia od siebie oraz zapewniać prywatność mieszkańcom. Ich konstrukcja jest więc znacznie lżejsza i prostsza niż drzwi zewnętrzne. Zwykle składają się one z ramy oraz wypełnienia, które może być wykonane z płyty wiórowej, MDF, HDF lub drewna. W przypadku drzwi przeszklonych stosuje się również szyby hartowane lub laminowane.

 

Podsumowując, zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne różnią się pod względem materiałów, konstrukcji oraz wzorów. Drzwi zewnętrzne muszą być solidne, odporne na warunki atmosferyczne oraz zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom, dlatego też są wykonane z twardych materiałów i mają masywną konstrukcję. Drzwi wewnętrzne natomiast mają za zadanie oddzielać pomieszczenia oraz wpisywać się w styl wnętrza, dlatego też są lżejsze i wykonane z tańszych materiałów. Wybierając odpowiednie drzwi, warto zwrócić uwagę na ich jakość, funkcjonalność oraz estetykę, aby służyły nam przez długie lata.